Wystawianie skóry na działanie promieni słonecznych to doskonały sposób na relaks. Delikatna opalenizna sprawia, że wyglądamy bardziej promiennie i zdrowo. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że słońce może też powodować powstawanie nieestetycznych przebarwień na skórze. Jak sobie z nimi radzić?
Przebarwienia słoneczne, zwane również ostudą czy melasmą, pojawiają się na skórze wskutek nagromadzenia się melaniny, czyli ciemnego barwnika w nadmiernej ilości. Zwykle są one zlokalizowane nad górną wargą, a także na czole i w okolicy skroni.
Nie wszyscy mamy równie duże skłonności do pojawiania się przebarwień. Ryzyko ich wystąpienia jest uwarunkowane genetycznie. Szanse ich wystąpienia są spore, jeśli z podobnym problemem zmagała się nasza mama czy babcia. Oprócz genów duży wpływ ma tu również odcień naszej cery. Ciemna karnacja sprzyja pojawianiu się przebarwień na skutek większej ilości barwnika. U osób z jasną cerą występują one rzadziej i są mniej widoczne.
Ponadto na wystąpienie ostudy o wiele bardziej są narażone kobiety niż mężczyźni wskutek większej zawartości estrogenu w organizmie. Na zwiększenie ryzyka pojawienia się przebarwień wpływa także przyjmowanie niektórych leków, na przykład tabletek antykoncepcyjnych. Uważajmy też na kosmetyki, których używamy latem. Niektóre z nich mogą powodować fotoalergię, a więc pojawianie się na skórze zmian zapalnych w postaci przebarwień.
Jak zwalczać przebarwienia?
Sposobów na walkę z przebarwieniami jest sporo. Dobrym sposobem na pozbycie się ich są okłady z soku z cytryny. Skuteczność takich zabiegów rzadko jest jednak tak wysoka jak można by się tego spodziewać. Lepsze efekty przyniesie na pewno odstawienie środków antykoncepcyjnych czy zmiana kosmetyków, a więc wyeliminowanie czynników sprzyjających przebarwieniom.
W przypadku bardziej zaawansowanej melasmy najlepiej jest zwrócić się o pomoc do dermatologa. Dobre efekty przynoszą też profesjonalne zabiegi kosmetyczne z wykorzystaniem lasera lub peelingu. Zwróćmy uwagę na to, by poddawać się im jesienią i zimą, kiedy promieniowanie słoneczne jest mniej intensywne.
Pamiętajmy też o tym, by już zawczasu chronić swoją skórę przed szkodliwym działaniem słońca. Latem nie powinniśmy wychodzić z domu bez nałożenia na skórę kremu z filtrem. Dobrze jest też unikać bezpośredniej ekspozycji na słońce między godziną 12.00 a 15.00, kiedy promieniowanie słoneczne jest najbardziej intensywne.
Tagi: pielęgnacja ciała, pielęgnacja twarzy