Kwas hialuronowy to jedna z najpopularniejszych substancji wykorzystywanych w medycynie estetycznej oraz w kosmetyce. Czy jednak wiemy o nim wystarczająco dużo, by móc spokojnie go stosować? Oto kilka ważnych faktów!
Kwas hialuronowy to jedna z substancji najczęściej stosowanych przy wykonywaniu zabiegów odmładzających i korygujących drobne niedoskonałości. Wykorzystuje się go głównie do redukcji zmarszczek, zmiany kształtu nosa i powiększenia ust, choć możliwości jego zastosowania jest więcej.
Jedną z największych zalet kwasu hialuronowego jest skuteczność. Efekty zabiegów z jego wykorzystaniem widoczne są niemal natychmiast. Chwali się go także za bezpieczeństwo stosowania oraz względnie subtelne działanie. Nie prowadzi do drastycznej zmiany rysów, dzięki czemu uzyskuje się lepszy, lecz wciąż naturalny wygląd. Należy jednak pamiętać, że do każdego zabiegu należy używać innego rodzaju kwasu. Odmiennym typem wypełnia się usta czy policzki, a jeszcze innym usuwa się zmarszczki lub nawilża skórę. Różnią się one gęstością oraz stopniem tzw. usieciowania. Konkretny kwas powinien być dobrany przez lekarza po wcześniejszym przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego i dokładnym zbadaniu skóry.
Zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego można spokojnie łączyć z poprawianiem urody przy pomocy innych substancji. Jego zastosowanie nie wyklucza użycia toksyny botulinowej, innych kwasów ani nici PDO. Jedyne, czego należy się zdecydowanie wystrzegać, to zabiegi wykonywane przy użyciu urządzeń, w tym tych generujących radiofale i rozgrzewających, ponieważ skracają one czas działania kwasu hialuronowego.
Wiele pacjentek chciałoby wiedzieć, jakie będą ich pierwsze wrażenia po wyjściu z gabinetu. Początkowo efekt nie będzie dobrze widoczny ze względu na zaczerwienie i prawdopodobny obrzęk. Szybkość znikania śladów zależy od tego, czy zabieg wykonywano za pomocą tradycyjnej igły, czy kaniuli. W pierwszym przypadku trwa to nieco dłużej, a na skórze mogą pojawić się nawet niewielkie siniaki widoczne przez kilka pierwszych dni. W drugiej sytuacji istnieje szansa, że już po kilku godzinach znikną wszystkie pozostałości po zabiegu.
Z reguły pacjentki są też ciekawe, jak długo utrzymują się efekty po zabiegach z użyciem kwasu hialuronowego. Zależy to od indywidualnych właściwości konkretnego kwasu. Najczęściej jest to okres od 6 do 18 miesięcy, choć najlepsze preparaty pozwalają zachować rezultaty nawet przez 24 miesiące. Zwykle znaczenie ma też wiek pacjentki – u tych młodszych efekty widoczne są nieco dłużej.
Tagi: kwas hialuronowy, zabiegi na twarz