Prace naukowców nad tworzeniem banku tkanek skórnych trwają od lat. Spowodowane jest to chęcią pomocy osobom poszkodowanym w wypadkach bądź zdeformowanym wskutek poparzeń. Blizny nie dość, że szpecą, to jeszcze mogą ograniczyć wzrost, ruchomość stawów, a także mogą być źródłem kompleksów i zahamowań psychicznych.
Prace badawcze nad bezbliznowym gojeniem ran i utworzeniem banku tkanek skórnych prowadzi Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie. Naukowcy od dawna zadają sobie pytania: dlaczego skóra nienarodzonych dzieci operowanych w łonie matki goi się bezbliznowo oraz dlaczego tę cechę tracimy tuż po urodzeniu, skoro zdolność taką posiadali nasi dalecy przodkowie? Prace nad rozwiązaniem zagadki bezbliznowego gojenia ran, mogą doprowadzić w przyszłości do uratowania życia i ulżenia w cierpieniu wielu pacjentom.
Blizny po skaleczeniu wprawdzie zabezpieczają nasz organizm od zakażeń z zewnątrz, jednak potrafią szpecić i mogą być bardzo uciążliwe, gdyż ograniczają ruchomość stawów. Szczególnie dokuczliwe są te pooparzeniowe, powodujące miejscowe lub ogólnoustrojowe uszkodzenia. Badania prowadzone w Instytucie mają doprowadzić do poznania i zrozumienia mechanizmów regeneracji i gojenia bezbliznowego. Obecnie badania prowadzone są na pewnym gatunku myszy, u których urazy skóry goją się bez blizn, nawet w życiu dorosłym. Wyniki badań dają dużą szansę w rozwiązaniu tego problemu u ludzi.
Różnorodność budowy tkanki skóry ludzkiej jest ogromna i zależy od wielu czynników: wagi ciała, wieku, chorób, płci, miejsca pobrania skóry do badań a nawet zmian hormonalnych. Testowane są materiały pobierane od wielu osób. Projekt badawczy zyskał aprobatę naukowców, lekarzy i etyków. Niewielka ilość tkanki skórnej pozwala na oznaczenie 300 genów, które przyczyniają się do rozwoju blizn. Dlatego też każda niewielka ilość tkanki skórnej przekazana przez pacjentów pomoże w opracowaniu nowych leków i terapii.
Bank tkanek może powstać jedynie przy współpracy dawców, którzy pozostają anonimowi. Do rozpoczęcia badań niezbędnych jest 700 próbek skóry a wiele z nich marnuje się podczas zabiegów chirurgicznych. Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie w celu zdobycia tkanek nawiązał współpracę z grupą lekarzy ze Szpitala Wojewódzkiego i Szpitala Dziecięcego w Olsztynie. Rozpoczęcie badań i prace nad utworzeniem banku tkanek skórnych zależą głównie od nas – dawców.