Mango w diecie i pielęgnacji ciała – uroda oraz regeneracja

11 czerwca 2015

Mango to jeden z najpopularniejszych owoców. Smaczny, zdrowy, źródło wielu witamin i składników mineralnych. Ze względu na niską zawartość kalorii polecany przez dietetyków. Dzięki swoim właściwościom regenerującym i nawilżającym stosowany jest również w preparatach do pielęgnacji ciała.

Owoce mangowca pochodzą z rejonów zwrotnikowych i podzwrotnikowych. Zaliczane są nie tylko do najsmaczniejszych ale też do najzdrowszych owoców świata. Niezwykle odżywcze. Zwane są owocami zdrowia i młodości.

Mango w pielęgnacji urody

fot. margouillat photo/bigstockphoto.com

Zawierają sole mineralne, dużo witamin wpływających pozytywnie na urodę A, C, PP, E oraz z grupy B, a także: magnez, potas, miedź. W składzie są także flawonoidy, błonnik oraz cenny lupeol, czyli tzw. naturalny kwas salicylowy (potocznie zwany „naturalną aspiryną”) o działaniu antyoksydacyjnym, przeciwmiażdżycowym i przeciwzapalnym. Badania potwierdzają skuteczność lupeolu w redukcji komórek rakowych w przypadku nowotworu prostaty i trzustki.

W wielu krajach z ogromnych pestek mango wyciska się tłuszcz na tzw. masło mangowe, które jest znakomitym dodatkiem, a jednocześnie lekarstwem przeciw pasożytom. Zawiera cenne kwasy tłuszczowe: mangiferynę i gallotaninę. Tłuszcz ten znajduje także zastosowanie w kosmetyce. Młode liście mangowca służą do przyrządzania pysznej sałatki. Ma niską zawartość kalorii. 100 gram mango to tylko 60 kcal. Poza tym nie powoduje skoków poziomu cukru we krwi, a w konsekwencji poczucia głodu. Owoc to także bogate źródło miedzi. Pierwiastek ten jest niezbędny w procesie powstawania czerwonych krwinek. Niedobór miedzi może prowadzić więc do niedokrwistości. Z kolei błonnik reguluje perystaltykę jelit i pomaga w usuwaniu szkodliwych produktów przemiany materii. Mango wykorzystywane jest w kosmetyce, gdzie świetnie się sprawdza.

Wyciąg tego owocu jest składnikiem szamponów i odżywek do włosów suchych i zniszczonych, a także balsamów odżywczych do ciała. Balsamy z mango mają właściwości gojące i regenerujące. W związku z tym, że zawarta w mango witamina C wzmacnia naczynia krwionośne – wykorzystuje się go także do produkcji kremów i toników (głównie do cery suchej, podrażnionej i naczynkowej).

Pestki mango są też cennym naturalnym kosmetykiem, dlatego wyrabia się z nich masło, które ma właściwości nawilżające i natłuszczające. Działa odżywczo i wygładzająco. Łagodzi stany zapalne skóry, a także pełni funkcję naturalnego filtra przeciwsłonecznego oraz przeciwutleniacza (opóźnia procesy starzenia się skóry). Może być stosowane do pielęgnacji twarzy, ale także i całego ciała.

Zostaw odpowiedź

Opublikowano w: Porady kosmetyczne