Jak korzystać ze słońca? Bezpieczne opalanie oraz skuteczna ochrona i pielęgnacja skóry przed szkodliwym działaniem promieni to kwestia, o której wciąż należy mówić. Co należy wiedzieć o filtrach przeciwsłonecznych?
Bezpieczne opalanie to ważny temat zwłaszcza w okresie lata. Każdy lubi opaleniznę, każdy lubi wygrzewać się na słońcu i korzystajmy z tego, ale mądrze. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że brak właściwej ochrony przeciwsłonecznej prowadzi do fotostarzenia skóry, czyli degradacji, jaka zachodzi w wyniku promieniowania UV, a konsekwencjami tego zjawiska są zmarszczki, zaburzona, pigmentacja skóry, a nawet nowotwory.
Oparzenia słoneczne to nie tylko mocno czerwona skóra, pieczenie i ból, ale oparzeniem słonecznym jest też zaróżowienie skóry. Dlatego tak ważne jest stosowanie kremów zawierających filtry. Na kremach powinien być napis UVA, UVB, UVC (są to określenia odnoszące się do długości fal). Filtry przeciwsłoneczne to substancje, które utrudniają promieniowaniu UV dotarcie do skóry. Nie każdy wie, że po zastosowaniu kremu z filtrem, nasza skóra lekko błyszczy, ale nie powinno się jej niczym matowić, aby nie zetrzeć filtru. Chroni nas tak naprawdę ta tłusta warstwa.
Nie ma filtru, który na sto procent chroni przed promieniowaniem. Przed opalaniem i zastosowaniem kremu z filtrem należy dokładnie umyć skórę, aby usunąć resztki kosmetyków, a zwłaszcza perfum, które mogą wchodzić w reakcje z promieniowaniem. Szczególnie należy chronić przed opalaniem znamiona. Podczas opalania należy przyjmować dużo płynów. Przyjmowanie dziurawca i preparatów na nim opartych całkowicie wyklucza opalanie. Niestety prawie połowa Polaków przyznaje, że nie używa kosmetyków chroniących przed słońcem. A wielu z tych, którzy stosują taką ochronę, robi to niewłaściwie lub sięga po nieodpowiednie preparaty.
Na opakowaniu kremów czy balsamów powinna znajdować się informacja, przed którym promieniowaniem UV chroni nas i w jakim stopniu, a podana liczba mówi o wysokości filtra.