W samym tylko 2014 roku przeprowadzono ponad 20 milionów operacji plastycznych oraz zabiegów estetycznych. Jakie operacje najczęściej były wykonywane i które państwa w tym przodowały?
Międzynarodowe Towarzystwo Estetycznej Chirurgii Plastycznej – ISAPS (z ang. International Society of Aesthetic Plastic Surgery) zajmuje się między innymi prowadzeniem statystyk dotyczących wykonywania operacji plastycznych.
Badania statystyczne podają, że w 2014 r. najczęściej wykonywanym zabiegiem chirurgii plastycznej były różnego rodzaju korekty związane z wyglądem oczu (plastyka powiek itp.), wykonano prawie półtora miliona tego rodzaju operacji. Kolejne, drugie miejsce zajęła liposukcja, znana również jako odsysanie tłuszczu. Takich zabiegów wykonano prawie 1,4 mln. Na trzecim miejscu – powiększanie piersi różnymi metodami, ale głównie metodą wszczepiania implantów. Tych operacji było nieco ponad 1,3 mln.
Wśród procedur wykonywanych przez chirurgów plastycznych popularne też były przeszczepianie tłuszczu oraz rynoplastyka – czyli korekta plastyczna nosa. Według statystyk z 2014 roku najwięcej operacji plastycznych wykonano w Stanach Zjednoczonych w liczbie około 4 mln. Na drugim miejscu uplasowała się Brazylia – tutaj wykonano ich około 2 mln, a na trzecim miejscu jest Japonia z nieco ponad milionem zabiegów.
Z zebranych danych wynika, że zabiegom chirurgii plastycznej najczęściej poddają się kobiety. Na paniach przeprowadzono bowiem 86,3% wszystkich wykonanych zabiegów, co stanowi liczbę ponad 17 milionów procedur, zaś operacje plastyczne wybierane przez panów stanowiły jedynie 13,7% w liczbie ponad 2,5 miliona.
Doktor Marek Szczyt z Kliniki Chirurgii Plastycznej z Warszawy – specjalista w tej dziedzinie – przekonuje, że istotą popularności operacji plastycznych jest chęć poprawy wyglądu i zwiększenia poczucia atrakcyjności samego pacjenta. Bardzo duży wpływ na popularność zabiegu ma kraj, w którym jest on wykonywany. Koreanki najczęściej poddają się operacji poprawy kształtu żuchwy oraz oczu. Azjatki w ogóle o wiele częściej niż Europejki decydują się na zabiegi mało inwazyjne związane z korektą powiek czy żuchwy.