Pigwa – mały, niepozorny owoc a ma tyle cennych i zdrowotnych właściwości. Zainteresowanie preparatami na jego bazie wzrasta. Coraz częściej doceniany w kosmetologii. Warto go sprawdzić.
Pigwa – egzotyczny owoc, mało znany i doceniany posiadający wiele cennych składników dla zdrowia i urody. Owoce pigwy zawierają witaminę C oraz pierwiastki mineralne jak wapń, fosfor, magnez, żelazo i potas co powoduje skuteczną ochronę przed przeziębieniami i grypą. Owoce zawierają antyoksydanty, witaminy z grupy B, witaminę A, kwasy organiczne ( jabłkowy, cytrynowy, winowy), olejek eteryczny. Równie bogate nasiona, mają w składzie śluz i amigdalinę. Najciekawszą cechą pigwy jest to, że nie przyswaja zanieczyszczeń środowiska. Jest „czysta”.
Te wszystkie właściwości mają wpływ na odżywianie i nawilżanie skóry. Zawarte w miąższu pektyny sprzyjają oczyszczaniu organizmu z toksyn i metali ciężkich. Ekstrakt z nasion pigwy może być stosowany do pielęgnacji skóry jako środek tonizujący i odświeżający.
Oprócz tego, dzięki antyoksydantom zawartym w pigwie, pomoże opóźnić proces starzenia się skóry i powstawania zmarszczek. Wspomniana obecność witaminy C wzmacnia cerę, której problemem są pękające naczynka.
Taki kosmetyk z pigwy można przygotować samemu w domu:
Maseczka z owoców pigwy dla cery suchej i zniszczonej: 2 łyżki soku z pigwy wymieszać z łyżką mielonej glinki i kilkoma kroplami soku z cytryny. Nałożyć na twarz i po wyschnięciu spłukać letnią wodą.
Maseczka z owoców pigwy dla cery tłustej i trądzikowej: 1 łyżka soku z pigwy, 1 łyżka octu jabłkowego i łyżka miodu. Taki zestaw trzymamy około 20 minut i spłukujemy. Maseczki stosowane regularnie hamują proces starzenia.
Przeciwzmarszczkowy tonik z pigwy: umyte i pokrojone owoce należy zalać alkoholem 40% i odstawić na 2-3 tygodnie w ciemnym naczyniu. Odcedzamy i mieszamy z wodą w proporcji 1 część roztworu na 3 części wody. Bez rozcieńczania po użyciu toniku koniecznie trzeba zmyć twarz wodą.