Problem pękających naczynek dotyka wielu kobiet. Na szczęście, przy odpowiedniej pielęgnacji można zminimalizować tę niedogodność, a nawet zupełnie wyeliminować ją z życia. Wystarczy pamiętać o kilku istotnych faktach.
Cera naczynkowa to zmora wielu kobiet. Warto jednak wiedzieć, że przy odpowiedniej pielęgnacji problem z pękającymi naczynkami może zostać zredukowany, a nawet zupełnie zlikwidowany. O czym zatem należy pamiętać, by zapomnieć o niedoskonałościach cery?
Kruchość naczynek krwionośnych to efekt niewłaściwego trybu życia, działania czynników zewnętrznych, nadmiernego stresu. Powodów tej dolegliwości może być wiele, dlatego ważne jest, by starać się wyeliminować wszystkie z potencjalnych przyczyn. W związku z tym każdej osobie mającej tego typu problem zaleca się rezygnację z opalania, a w szczególności z korzystania z solarium. Jeśli istnieje potrzeba wychodzenia na intensywne słońce, to konieczne jest stosowanie kremów z wysokim filtrem UV. Zdecydowanie odradzana jest także sauna. Jesienią i zimą warto natomiast pamiętać o kremach nawilżających i ochronnych, które zabezpieczą skórę przed niekorzystnym wpływem wiatru i niskich temperatur.
Borykając się z pękającymi naczynkami, dobrze jest też zrezygnować z zabiegów mechanicznych, w tym z peelingów, które podrażniają delikatną cerę naczynkową i mogą powodować nasilenie objawów. Niemniej jednak przy takich problemach z cerą wciąż można stosować peelingi kawitacyjne i enzymatyczne. Trzeba również pamiętać o odpowiednich kosmetykach. Eksperci odradzają korzystanie ze specyfików zawierających alkohol i mentol, ponieważ mogą one podrażniać delikatną skórę. W razie występowania zaczerwienienia przy stosowaniu jakichkolwiek innych kosmetyków, powinno się z nich natychmiast zrezygnować.
Jakie środki pielęgnacyjne są wskazane przy cerze naczynkowej? Zdecydowanie warto sięgać po preparaty zawierające witaminę C i K, a także miłorząb japoński, kasztanowiec zwyczajny czy algi morskie. Przydatne mogą być również kosmetyki, do których produkcji wykorzystano arnikę górską, krwawnik lub związki krzemu. Zadaniem tych substancji jest m.in. łagodzenie stanów zapalnych, wzmacnianie skóry, dodawanie elastyczności ścianom naczynek czy uszczelnianie i wzmacnianie naczynek.