Cellulit to koszmar wielu kobiet. Najczęściej pojawia się na pośladkach i udach, powodując nieestetyczne zmiany skórne. Na szczęście, walka z nim może zakończyć się zwycięstwem. Jak się za nią zabrać?
Cellulit, nazywany też „skórką pomarańczową” to efekt nieprawidłowego odkładania się tkanki tłuszczowej. Występuje u kobiet w każdym wieku, powodując nieestetyczne zmiany skórne głównie na pośladkach i udach. W zaawansowanym stadium, drastyczna utrata jędrności ciała widoczna jest nawet spod ubrań. Przypadłość wielokrotnie prowadzi do obniżenia pewności siebie i wpędza w kompleksy. Na szczęście, istnieją skuteczne, a w dodatku proste sposoby walki z cellulitem.
Jednym z podstawowych elementów walki z „pomarańczową skórką” jest właściwa dieta. Istotne jest oczyszczenie organizmu z toksyn oraz zminimalizowanie ilości przyjmowanych tłuszczów nasyconych. Zdrowe oleje roślinne pomogą w detoksykacji, natomiast zdecydowanie należy rezygnować ze spożywania tłuszczów zwierzęcych. Dietę powinno się wzbogacić o błonnik, a dzienne menu należy opierać na warzywach i owocach, a także zdrowych nasionach i pestkach, kaszach oraz pełnoziarnistym pieczywie. Konieczne jest regularne picie dużych ilości wody niegazowanej.
Poza dietą, w zwalczaniu cellulitu trzeba zadbać o ruch. Aktywność fizyczna pozwoli na ogólną redukcję tkanki tłuszczowej, ale też pomoże w ochronie przed jej ponownym odkładaniem się w newralgicznych partiach ciała. Do podstawowych form aktywności pomocnych w likwidacji cellulitu należy zwykła gimnastyka, marsze, biegi i fitness. Najbardziej zalecane są ćwiczenia ujędrniające, aczkolwiek te typowo odchudzające również będą przydatne. Proste treningi ujędrniające można prowadzić nawet w czasie pracy przy biurku. Naprzemienne napinanie i rozluźnianie mięśni pośladków daje efekty już po 2-3 tygodniach regularnych ćwiczeń.
Jeszcze jednym, prawdopodobnie najprzyjemniejszym elementem walki z cellulitem są masaże. Można zdecydować się na wykupienie ich w profesjonalnych gabinetach masażu, ale nie ma przeciwwskazań, by wykonywać je samodzielnie w domowym zaciszu. W tym celu warto zaopatrzyć się w specjalne masażery lub gąbki czy rękawice do masażu. Szybkie, kuliste ruchy powinny stymulować krążenie i sprzyjać rozbijaniu komórek tłuszczowych, co ostatecznie doprowadzi do wygładzenia powłoki skórnej w danym miejscu. Sprawdzą się też peelingi w miejscach objętych cellulitem.