Metod usuwania blizn jest wiele, jednak podzielić je można na dwie grupy. Pierwszą stanowią metody niechirurgiczne, a drugą metody chirurgiczne. Wybór sposobu usuwania blizny uzależniony jest od jej rodzaju, czyli rozmiaru, głębokości i jej wieku.
Niechirurgiczne metody stosuje się, kiedy blizny są niewielkie, powierzchniowe i w miarę świeże. Przy ranach, które się dopiero zabliźniają stosuje się różnego rodzaju maści i kremy oraz metodę uciskową z opatrunków silikonowych i nasączonymi sterydami. Jeśli mamy do czynienia z bliznami na twarzy po trądziku lub ospie wtedy najlepszą metoda jest robienie peelingów chemicznych z różnego rodzaju środków o różnym stężeniu. Wszystko zależy od głębokości ranek. Zabieg polega na zerwaniu starego naskórka, a następnie na pobudzaniu żywych warstw skóry. W pobudzanej skórze poprawia się krążenie, przez co szybciej się ona odradza. Zabiegi należy powtarzać kilkukrotnie tak, by pozbyć się warstwy, na której występują rany.
Blizny po cięciach, znamiona i przebarwienia skóry leczy się przy pomocy laserów. Zabiegi polegają na bombardowaniu blizn wiązkami laserowymi podczas kilkudziesięciominutowych sesji przy znieczuleniu miejscowym. Zabiegi powtarza się w kilku seriach w odstępach czterotygodniowych. Skutkiem ubocznym w tych wypadkach są opuchlizny, miejscowa bolesność i opuchlizna. Zaleca się wtedy głównie zimne okłady.
Świeże blizny leczy się też poprzez obstrzykiwanie ich specjalnymi środkami. Metody chirurgiczne opierają się na zabiegach, które mają na celu zmniejszenie widoczności blizn. Ślad po nich pozostanie zawsze, ponieważ w taki sposób maskuje się blizny największe i najgłębsze. Czyli właściwie powinno się mówić o korekcji blizny, a nie o jej usunięciu. Kolejne etapy leczenia to wybranie jednej lub połączenie kilku metod niechirurgicznych.
Drobniejsze blizny i przebarwienia można usuwać w salonach kosmetycznych, tymi rozleglejszymi musi się zająć chirurg plastyczny. Za peeling chemiczny trzeba zapłacić około 200 złotych od zabiegu. Laserowe zabiegi to około 400 złotych za sesje, a zabiegi chirurgiczne kosztują ponad tysiąc złotych. Żel sylikonowy do stosowania miejscowo na rany kosztuje od 150 złotych i niektóre z tych środków są sprzedawane bez recepty.
Tagi: pielęgnacja ciała