Trądzik a starzenie się skóry

2 stycznia 2017

Niedawno naukowcy z King’s College w Londonie doszli do zaskakującego odkrycia, że trądzik jest objawem procesów biologicznych, które pomagają skórze zachować młody wygląd. O fakcie, że ludzie, którzy niegdyś walczyli z trądzikiem, wyglądają młodziej, dermatolodzy mówili od lat. Zwykle jednak tłumaczono to tym, że cera trądzikowa jest tłusta i trudniej traci wilgoć.

Obecnie mówi się o dłuższych ochronnych sekwencjach nukleotydów zabezpieczających chromosomy podczas podziału komórki. Jak jednak podkreślają to angielscy badacze, odkrycie to wymaga dalszych badań nad kolejnymi genami związanymi ze starzeniem się skóry oraz nad tym, jak wpływają one na powstawanie trądziku.

David Pereiras/bigstockphoto.com

Naukowcy z londyńskiego King’s College przebadali w tym roku 1205 par bliźniaczek jednojajowych, z czego niemal jedna czwarta cierpiała w młodości na trądzik. Testom poddano długość telomerów komórek skóry (tzw. „ochronnych końcówek” chromosomów) oraz leukocytów. Długość telomerów bowiem stanowi wyznacznik wieku biologicznego. Według opinii badaczy to przez wyższą aktywność genu p53 (przyspieszającego obumieranie komórek) telomery stają się zbyt krótkie. Skracają się one przy każdym podziale komórki, co przyczynia się do stopniowego starzenia się ich oraz obumierania.

Przeprowadzone testy udowodniły tezę naukowców z King`s College mówiącą o tym, że osoby, które w młodości borykały się z trądzikiem, są biologicznie młodsze od swoich rówieśników. Mają one bowiem dłuższe telomery w białych krwinkach, przez co ich komórki są lepiej zabezpieczone przed starzeniem się. Stąd wniosek, iż trądzik jest objawem procesów pomagających skórze zachować młody wygląd. Nie bez znaczenia są też zabiegi pielęgnacyjne osób z trądzikiem, czyli stosowanie złuszczających preparatów przeciwtrądzikowych (co też usuwa płytsze zmarszczki) i leków (z retinoidami, używanymi również w wielu kremach przeciwzmarszczkowych).

Zostaw odpowiedź

Opublikowano w: Wiadomości