Ciąża – ten wyjątkowy czas w życiu kobiety wiąże się z wieloma zmianami. Poza oczywistymi, jak stopniowe zwiększanie masy ciała, wiele przyszłych mam doświadcza także problematycznych i nieestetycznych przemian na swojej skórze, zachodzących już nawet w trakcie pierwszego trymestru. Nagły wzrost poziomu hormonów może być odpowiedzialny za nadwrażliwość i podrażnienia wywołane nawet użyciem do tej pory stosowanego z powodzeniem kremu. Dlatego też warto na czas trwania ciąży zrezygnować z niektórych zabiegów kosmetycznych oraz bliżej przyjrzeć się swoim kosmetykom, które teraz mogą okazać się bezużyteczne lub nawet szkodliwe, również dla prawidłowego rozwoju płodu.
Jakich substancji chemicznych i kosmetyków powinna unikać ciężarna?
Coraz więcej na rynku dostępnych jest specjalnych linii kosmetyków przeznaczonych specjalnie dla kobiet w ciąży. Nie oznacza to jednak, że kobieta, która spodziewa się dziecka, powinna wyzbyć się wszystkich stosowanych do tej pory kosmetyków i zastąpić je nowymi. Przyszła mama powinna natomiast zapoznać się z listą substancji szkodliwych i poddać swoją kosmetyczkę racjonalnej selekcji. Na czas ciąży i karmienia piersią kobieta powinna zrezygnować z silnych kosmetyków do twarzy z retinoidami (witamina A i jej pochodne), a także maści leczniczych do twarzy i ciała przeznaczonych do skóry trądzikowej, czyli zawierających antybiotyki. Szczególnie w III trymestrze unikać należy salicylanów, zaburzających syntezę pochodnych kwasu arachidonowego, co może skutkować zaburzeniami okołoporodowymi oraz powstaniem wad serca. Ponadto kobietom w ciąży oraz karmiącym odradza się stosowanie niektórych kwasów, będących składnikami kosmetyków przeciwtrądzikowych i przeciwzmarszczkowych, np. w peelingach chemicznych, ze względu na drażniący potencjał, mogący prowadzić do podrażnień i powstawania przebarwień na wrażliwej skórze ciężarnej.
Najbezpieczniejszy zatem jest wybór kosmetyków hipoalergicznych, z naturalnymi ekstraktami, bezzapachowych. Skórę dobrze nawilżą tłuste kremy z lipidami, gliceryną czy pantenolem. Inną opcją są emolienty. W przypadku zakupu kosmetyków dla kobiet w ciąży warto zwrócić uwagę, czy posiadają one atest Instytutu Matki i Dziecka.
Jak zapobiegać rozstępom w ciąży
Bez wątpienia jednym z głównych problemów estetycznych spędzających sen z powiek przyszłej mamie są rozstępy. Szacuje się, że problem ten dotyczy nawet 90% kobiet. Niestety nie ma jednego, potwierdzonego czynnika wywołującego rozstępy, dlatego najważniejsza jest profilaktyka. Już od pierwszych dni ciąży powinno się zadbać o właściwe nawilżenie i natłuszczenie, aby uelastycznić skórę. Natomiast na wdrożenie konkretnych preparatów przeciw rozstępom powinno się zaczekać do 4 miesiąca ciąży.
Krem z filtrem jako podstawa pielęgnacji
Podstawą codziennej pielęgnacji kobiety w ciąży i karmiącej powinien być krem z filtrem, najlepiej fizycznym, czyli mineralnym. Zmiany hormonalne, jakie zachodzą w organizmie, powodują, iż część komórek wytwarzających melaninę pracuje intensywniej, powodując nierównomierne rozkładanie się barwnika. W związku z tym promieniowanie UV czy np. samoopalacze mogą skutkować pojawieniem się ostudy, czyli nieestetycznych przebarwień lub wręcz brązowych plam na skórze, które mogą wymagać późniejszych kuracji wybielających.