Niestety czas płynie nieubłaganie, a oznak jego przemijania doświadcza każdy z nas. Szczególnie odczuwa je nasze ciało, z wiekiem staje się mniej jędrne i wiotkie. Najbardziej widoczne jest to na twarzy. Pojawiają się zmarszczki, bruzdy, a napięcie skóry słabnie.
Odmłodzenie z użyciem skalpela
Niekorzystne znaki czasu można zniwelować chirurgicznie korygując wiotkość twarzy. Umożliwia to operacja face liftingu. Polega ona na usuwaniu nadmiaru skóry z twarzy i szyi oraz plastyce powięzi mięśni twarzy. Niektórzy jednak błędnie rozumieją sens operacji. Dzięki niej osiąga się efekt naciągniętej skóry twarzy i szyi, zanikają zmarszczki i inne oznaki starzenia się. Nie przywracana jest jednak dawna jędrność skóry. Dlatego efekt zabiegu nie utrzymuje się cały czas, a przez ok. 5-10 lat. Celem face liftingu jest odmłodzenie wyglądu twarzy, a nie zatrzymanie procesu starzenia się.
Krok po kroku
Ponieważ operacja polega na naciąganiu skóry i usunięciu niepotrzebnych części, chirurg musi przeprowadzić dwa cięcia. Najczęściej wykonuje się je w dolnej części skroni pod włosami, równolegle z linią małżowiny usznej aż do miejsca za uchem. W niektórych przypadkach wymagane jest też cięcie pod brodą, w celu wymodelowania podbródka. Następnie lekarz delikatnie separuje skórę skroni, twarzy i szyi od jej niższych struktur, co pozwala na usunięcie jej nadmiaru. Zabieg może być połączony z fragmentaryczną liposukcją w miejscach, gdzie jest to konieczne. Na koniec pacjentowi zakładane są dreny, które mają odprowadzać nadmiar wydzielających się płynów. Ostatecznie twarz usztywnia się elastycznym opatrunkiem.
Powikłania wliczone w ryzyko
Tak, jak po wszystkich operacjach i w tym przypadku pacjent wymaga rekonwalescencji. Trwa ona około 2 tygodni, przy czym hospitalizacja nie jest konieczna. Już na drugi dzień po operacji wyjmowane są dreny, około piątego dnia zdejmowane są opatrunki, a po 2 tygodniach można wrócić do normalnego funkcjonowania unikając jednak dużego wysiłku fizycznego i opalania. Należy mieć też świadomość, że opuchlizna po zabiegu może utrzymać się nawet około 3 tygodni. Pojawiają się też efekty uboczne. Te najczęściej występujące to czasowy zanik czucia w policzkach, drętwienie i uczucie naciągania skóry. Dyskomfort może być odczuwany nawet około miesiąca.
W specyficznych przypadkach mogą pojawić się też poważniejsze powikłania:
- krwawienia lub krwiaki,
- nagromadzenie płynu surowiczego,
- bliznowacenia,
- zakrzepica,
- urazy nerwów.
Tagi: pielęgnacja twarzy, zabiegi na twarz
29 sierpnia 2010 - 09:51
Mam 40 lat i bardzo chciałam zrobić sobie face lifting. Moja twarz wyglądała po prostu staro. Byłam u paru lekarzy, jednak mówili, że na face lifting jestem jeszcze za młoda, jedyne co mi polecali to botox, który nie dość, że jest drogi to jeszcze trzeba regularnie powtarzać. A na dodatek efekt był średni. W końcu trafiłam do dr Daniluk w klinice na Żoliborzu. Zaproponowała mi zabieg polegający na odessaniu tłuszczu z ud (było to możliwe, ponieważ miałam tzw. bryczesy) i przeszczepienie go na twarz za pomocą specjalnych zastrzyków. Dzięki temu moja twarz jest smuklejsza, bardziej promienna i mam łagodniejsze rysy. Genialny zabieg, dwa w jednym mam szczupłe uda i młodszą twarz.Polecam wszystkim, którzy nie mogą mieć jeszcze liftingu a mają problemy ze zmarszczkami.