Nieleczona chorobliwa otyłość jest wyjątkowo niebezpieczna dla zdrowia. Co więcej w wyjściu z niej nie pomagają już najbardziej rygorystyczne diety ani intensywne ćwiczenia.
Te metody, w obliczu przerośniętego, rozciągniętego żołądka są po prostu nieskuteczne. Uczucie głodu towarzyszące takiej otyłości jest bowiem zbyt duże i nie do zniesienia. Aby je zażegnać chorzy pochłaniają ogromne ilości jedzenia, przez co ich waga się nie zmniejsza.
Do tej pory jedynym rozwiązaniem stosowanym przez lekarzy w przypadkach skrajnej otyłości było leczenie operacyjne. Tylko interwencja chirurgiczna skutecznie hamowała wzrost wagi. Głównie dlatego, że jej zadaniem było zmniejszenie żołądka, a zatem zminimalizowanie łaknienia. Choć medycyna wiąże się obecnie z ogromnym stopniem bezpieczeństwa, każda operacja jednak – pionowa plastyka żołądka, opaskowanie żołądka czy jego podzielenie, wiąże się z ryzykiem powikłań prowadzących nawet do śmierci.
Dlatego przez lata prowadzono badania, mające na celu opracowanie metody alternatywnej. Wreszczie są efekty tej pracy. Do użytku dopuszczono wynalazek, jakim jest pigułka elektroniczna. Jest ona wielkości malutkiego rozrusznika serca, za pomocą laparoskopu wszczepia się ją w pobliżu żołądka.
Sekret jej skuteczności tkwi w tym, że dzięki niej pacjent nie odczuwa głodu. Za każdym razem bowiem, kiedy zaczyna jeść i posiłek trafia do żołądka, pigułka wysyła sygnał do mózgu informujący o uczuciu sytości. Kluczowe znaczenie ma fakt, że impuls wysyłany jest na początku jedzenia, kiedy żołądek nie jest jeszcze wypełniony. Sytość sprawia, że pacjent nie ma potrzeby dalszego sięgania po kolejne porcje jedzenia.
A mniejsza ilość dostarczanego organizmowi jedzenia sprawia, że zaczyna się proces chudnięcia. W ciągu roku elektroniczne urządzenia odchudza o średnio 20 proc. wyjściowej masy ciała. W skali roku to nawet kilkadziesiąt kilogramów.
A mniej kilogramów to mniejsze ryzyko niebezpiecznych chorób – cukrzycy, nadciśnienia, chorób serca, zwyrodnień stawów, zmian hormonalnych. To one są w większości przyczyną przedwczesnej śmierci osób otyłych.