Bakuchiol – rewolucyjny zamiennik retinolu?

7 lutego 2017

Bakuchiol jest retinoidem pozyskiwanym z roślin Psoralea corylifolia oraz Otholobium pubescens, rosnących w Azji, Afryce i środkowej Europie. Jego szczególne właściwości sprawiają, że ma szerokie zastosowanie lecznicze i kosmetyczne.

Bakuchiol jest od dawna stosowany w Chinach i Indiach do leczenia chorób skóry. Skłoniło to naukowców do bliższego zbadania tego składnika. Okazało się, że ma podobną strukturę chemiczną i działanie do retinolu, jednak bez jego efektów ubocznych – dlatego z powodzeniem może być stosowany jako jego zamiennik.

 

Biswarup Ganguly [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html), CC BY 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0), GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC BY 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], via Wikimedia Commons

Bakuchiol wzbudza szczególne zainteresowanie, gdyż udowodniono jego skuteczność w leczeniu trądziku. Zwalcza bakterie odpowiedzialne za powstawanie wyprysków trądzikowych. Łagodzi zaczerwienienia i podrażnienia. Zapobiega również przebarwieniom, które często występują wraz z bliznami potrądzikowymi.

Nowojorskie centrum badawcze SUNY Downstate Medical Center przeprowadziło badanie na 13 pacjentach z trądzikiem (wiek 12-30 lat). Badanie trwało 16 tygodni. W czasie je poprzedzającym pacjenci nie stosowali żadnych preparatów zewnętrznych przez co najmniej 2 tygodnie, antybiotyków przez co najmniej 30 dni ani doustnych retinoidów przez co najmniej dwa lata. Wyniki okazały się obiecujące – pod koniec badania stwierdzono, że u 7 pacjentów nastąpiła ponad 35-procentowa redukcja liczby zapalnych zmian trądzikowych, natomiast u 5 osób – analogiczna redukcja zmian niezapalnych. Spośród 12 osób, które miały blizny związane z trądzikiem, u 7 blizny znikły całkowicie lub niemal całkowicie.

Stwierdzono również, że bakuchiol ma działanie opóźniające procesy związane ze starzeniem skóry – powoduje, że zwiększa się produkcja kolagenu i elastyny oraz liczba fibroblastów. Drobne zmarszczki zostają zlikwidowane, a głębsze ulegają spłyceniu. Zmniejsza się ilość melaniny w skórze, co prowadzi do redukcji liczby przebarwień i do poprawy kolorytu skóry. Przy tym bakuchiol nie powoduje efektów ubocznych, które czasem można zaobserwować przy stosowaniu retinolu – zaczerwienienia, przesuszenia i podrażnienia skóry. Dlatego osoby wrażliwe na działanie retinolu mogą stosować bakuchiol bez obaw. Niektóre kosmetyki zawierają zarówno retinol, jak i bakuchiol, gdyż te składniki wspomagają swoje działanie.

Zostaw odpowiedź

Opublikowano w: Nowości kosmetyczne