Cellulit: fakty i mity

5 maja 2016

Cellulit to zmora wielu kobiet. Na szczęście, istnieje szereg metod na jego wyraźną redukcję, a nawet całkowitą likwidację. Żeby jednak pokonać wroga, trzeba go najpierw poznać. A co dokładnie warto wiedzieć o „skórce pomarańczowej”?

Cellulit to nieprawidłowe rozłożenie podskórnych komórek tłuszczowych. Powody jego powstawania są dość zróżnicowane, można sprowadzić je do nieodpowiedniego stylu życia. Pojawienie się tzw. „skórki pomarańczowej” może być związane m.in. z wahaniami hormonalnymi, nieprawidłową dietą, niedostateczną ilością ruchu lub stosowaniem używek. To dlatego najczęściej dotyka on kobiety żyjące w krajach rozwiniętych. Szacuje się, że obserwuje go u siebie nawet do 90% pań.

Chociaż cellulit może wystąpić w różnych miejscach ciała, to najczęściej atakuje brzuch, biodra, uda i pośladki. W tych miejscach szczególnie gromadzą się komórki tłuszczowe. Ich równolegle biegnące włókna są mocno rozciągliwe, przez co ulegają przemieszczaniu i deformacji, gromadząc się i powodując nieestetyczne zgrubienia widoczne na skórze. Ze względu na to, że struktura tych włókien jest inna niż u mężczyzn, cellulit praktycznie nie pojawia się u panów.

cellulit

avemario/bigstockphoto.com

Na szczęście, cellulit nie jest trwała zmianą skórną i możne podjąć starania o jego redukcję, a nawet całkowitą likwidację. W jaki sposób walczyć z nieestetyczną, a niejednokrotnie bolesną „skórką pomarańczową”? przede wszystkim należy zmienić swoje codzienne nawyki. Jedną z podstawowych decyzji powinno być zwiększenie aktywności fizycznej. Regularne ćwiczenia lub uprawianie sportu pozwala spalać komórki tłuszczowe, tym samym usuwając występujące na skórze zgrubienia powstałe wskutek jej gromadzenia. Ważna jest też modyfikacja diety. Należy ograniczyć słodycze i produkty mięsne, za to zwiększyć ilość zjadanych owoców i warzyw, szczególnie tych zawierających dużo błonnika i antyoksydantów.

Ważną rolę w walce z cellulitem odgrywają także kosmetyki i zabiegi medycyny estetycznej. Nacisk należy położyć na masaże, które ułatwiają rozbicie złogów tłuszczowych. Najlepiej jest używać do nich specjalnych masażerów w postaci rolek. Sprawdzają się też regularne peelingi pobudzające krążenie krwi i stymulujące wytwarzanie elastyny i kolagenu. Codzienne stosowanie kremów i balsamów zawierających kolagen, kofeinę, retinol czy mentol także poprawia wygląd skóry. Wśród zabiegów sprawdzają się te oparte na mechanicznym i termicznym rozkładaniu komórek tłuszczowych.

Zostaw odpowiedź

Opublikowano w: Porady kosmetyczne