Chirurgia estetyczna wad wrodzonych u dzieci

23 lutego 2015

Chirurgia estetyczna kojarzona jest głównie z poprawą rysów twarzy i modelowaniem sylwetki. Z założenia ma jednak pomagać osobom po wypadkach i z wadami wrodzonymi. Niektóre z tych zabiegów przeprowadza się nawet u małych dzieci.

Chirurgia estetyczna to głównie poprawianie urody wynikające z bezpodstawnych kompleksów i próżności, tak kojarzy większość. Warto jednak wiedzieć, że niektóre zabiegi mają ratować zdrowie, a nawet życie. Co więcej, wiele z nich przeprowadza się u dzieci. Eksperci potrafią nawet wymienić listę tych zabiegów z zakresu chirurgii estetycznej, które u dzieci przeprowadza się najczęściej.

Chirurgia estetyczna dzieci

fot. zurijeta/bigstockphoto.com

Najczęściej występującymi wadami wrodzonymi wymagającymi zabiegów plastyczno-korekcyjnych są u dzieci wady w budowie twarzoczaszki. Zalicza się do nich, przede wszystkim, rozszczep wargi i podniebienia, ale też rozszczep wyrostka zębodołowego, wyrośla przeduszne i inne wady w budowie zewnętrznych narządów słuchu. Chodzi tu m.in. o korygowanie odstających uszu, których korekta niekoniecznie jest fanaberią. Wielokrotnie okazują się zabiegiem dającym dziecku szansę na szczęśliwsze dzieciństwo i późniejsze życie. Część z tych operacji można przeprowadzić podczas jednego zabiegu, co jest dogodne zarówno dla małego pacjenta, jego rodziców, jak i dla zespołu medycznego sprawującego opiekę nad maluchem.

Innymi zabiegami chirurgii estetycznej przeprowadzanymi u dzieci są te związane z wnętrostwem, czyli niezstąpieniem jąder. To wada, która pojawia się w życiu płodowym, gdy jądra nie zstępują z jamy brzusznej do moszny lub w przypadkach, gdy zstąpi tylko jedno z nich. Jeśli po pierwszym roku życia w mosznie nadal nie ma obu jąder, przeprowadza się zabieg polegający na ich przesunięciu.

Zabiegiem dość zbliżonym do przesuwania jąder jest usuwanie stulejki. Jest to wada polegająca na zwężeniu napletka w takim stopniu, że niemożliwe jest jego zsuwanie z żołędzi. Może to prowadzić do przykrych infekcji, a w dorosłości także do problemów w relacjach intymnych. W niektórych przypadkach stulejka powoduje silny ból i uniemożliwia odbywanie stosunków płciowych. Dlatego też, choć nie jest uważana za poważny problem zdrowotny, powinna być likwidowana już w najmłodszych latach. Jej usunięcie zalecane jest u dzieci w wieku 3-4 lat. To niewielki zabieg przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym.

Zostaw odpowiedź

Opublikowano w: Wiadomości