Sucha cera pojawia się, gdy skóra nie zatrzymuje wystarczającej ilości wilgoci. Pojawia się wówczas dyskomfort, zaczerwienienie i swędzenie. Brak odpowiedniej pielęgnacji skutkować będzie utratą blasku, a nieprzyjemne uczucie ściągnięcia i napięcia będzie występowało coraz częściej. Powodów suchej i cienkiej skóry może być wiele. Może mieć to podłoże hormonalne lub wynikać z częstych kąpieli, czy używania nieodpowiednich kosmetyków bądź po prostu starzenia się skóry. Ponadto w chłodniejszym klimacie może to wynikać również z zimnego oraz suchego powietrza. W tym czasie szczególnie trzeba dbać o skórę. Co można zatem zrobić, aby złagodzić problemy, jakie wiążą się z suchą cerą?
Środki nawilżające skórę, które ponownie nawilżają górną warstwę komórek skóry i zatrzymują wilgoć, to pierwszy krok w walce z suchością skóry. Wyróżnia się trzy główne rodzaje składników nawilżających, powszechnie stosowanych w kosmetologii. Humektanty, które pomagają wiązać wilgoć, są to m.in. ceramidy, gliceryna, sorbitol, kwas hialuronowy i lecytyna. Inny zestaw składników to np. silikon, lanolina i olej mineralny – pomagają dłużej zatrzymać wilgoć w skórze. Emolienty, takie jak kwas linolowy, linolenowy i laurynowy, wygładzają skórę, wypełniając przestrzenie między komórkami skóry. W każdej kosmetyczce osoby z suchą skórą powinien znaleźć się tłusty środek nawilżający. Jednak co ważne, nie zawierają one zazwyczaj dużo wody, dlatego najlepiej stosować je, gdy skóra jest jeszcze wilgotna.
Poniżej trzy ważne zasady, które należy wprowadzić w życie, aby zminimalizować ryzyko przesuszenia skóry.
Po pierwsze, zimą używaj nawilżacza powietrza. Należy go ustawić na około 60 proc., aby zapewnić nawilżenie górnej warstwy skóry. Natomiast latem obowiązkowe jest używania filtrów przeciwsłonecznych, gdyż promieniowanie UV dodatkowo wysusza skórę.
Po drugie, ogranicz się do jednej maksymalnie 10-minutowej kąpieli lub prysznica w ciągu dnia. Dłuższa kąpiel może powodować utratę wilgoci. Ważna jest także temperaturą. Przy skórze suchej wskazana jest letnia woda do kąpieli, ponieważ nie zmywa naturalnych olejków, chroniących skórę przed utratą wilgoci.
Po trzecie, zminimalizuj użycie tradycyjnego mydła, wybierając w zamian delikatne preparaty myjące jak pianka czy żel. Ponadto zawsze po kąpiel użyj kremu nawilżającego, aby zachować wysoki poziom wilgotności. Zrezygnuj również z szorstkich ręczników i wybieraj te naturalne, mające w składzie 100 proc. bawełny.