Jak walczyć o swoje prawa po nieudanym zabiegu estetycznym?

9 września 2015

Jak walczyć o swoje prawa po nieudanym zabiegu estetycznym? Polskie Towarzystwo Medycyny Estetycznej i Anti-Aging bije na alarm. Rośnie liczba zgłoszeń poszkodowanych pacjentów, którzy poddali się zabiegom wykonywanym przez osoby niemające nic wspólnego z medycyną estetyczną.

Kuszeni niskimi cenami, poddajemy się zabiegom w gabinetach prowadzonych przez osoby niemające do tego uprawnień, nieposiadające odpowiedniego wykształcenia, pracujących na niepełnowartościowych preparatach. Problem pojawia się wtedy, gdy nie tylko nie uzyskaliśmy oczekiwanego efektu, ale gdy przeprowadzony zabieg powoduje skutki uboczne, a nawet może zagrażać życiu. Jak dochodzić swoich praw? Radca prawny Magdalena Klorek wyjaśnia, że dochodzenie roszczeń może zakończyć się:

  • ugodą lekarza z pacjentem,
  • procesem przed sądem powszechnym, w którym sąd ustala wysokość odszkodowania i zadośćuczynienia,
  • postępowaniem przed wojewódzką komisją ds. orzekania o zdarzeniach medycznych.

 

Zabiegi medycyny estetycznej

Wstąpienie na drogę sądową wiąże się z koniecznością udowodnienia swoich racji. Poszkodowana osoba musi dowieść, że zabieg spowodował uszczerbek na zdrowiu albo nie spełniał aktualnych medycznych standardów bądź tego, że zastosowana metoda zabiegowa była przestarzała, a użyte preparaty niepełnowartościowe. W postępowaniu pomocne są dokumenty medyczne (historia hospitalizacji), dokumenty formalne (umowa z osobą wykonującą zabieg, akty świadomej zgody), a także opinie biegłych, innych lekarzy oraz zeznania i wyjaśnienia świadków. Doktor Rafał Patryn, autor publikacji „Prawo medyczne i orzecznictwo lekarskie” wyjaśnia, że szkoda, jakiej doznał pacjent, może być materialna i niematerialna.

Szkodą materialną w takim przypadku może być uszczerbek na zdrowiu, uszkodzenie ciała, krwotok, infekcja bakteryjna, nadmierne blizny itd. Szkodą niematerialną mogą być negatywne doznania sytuowane w sferze psychicznej zwane krzywdą moralną. Rekompensata przysługuje również osobom, które przeżyły dużą traumę spowodowaną nieudanym zabiegiem, nadmiernym cierpieniem czy też brakiem efektu plastycznego.

Zostaw odpowiedź

Opublikowano w: Porady kosmetyczne