Czy przemysł kosmetyczny zostanie zrewolucjonizowany przez polskich naukowców? Ekstrakt z pestek jeżyny nowym, rewolucyjnym surowcem w branży kosmetycznej!
Do produkcji kosmetyków poszukuje się produktów o bogatej zawartości składników zwłaszcza przeciwstarzeniowych (w dobie mody anti-age są one wręcz poszukiwane). Polscy naukowcy z Radomia – liderzy projektu Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego dzięki innowacyjnej metodzie wyciągnęli ekstrakt z pestek jeżyny, który zastosowano jako surowiec do przemysłu kosmetycznego.
Ekstrakt zawiera wiele wartościowych składników pożądanych w kosmetykach: między innymi witaminy A, C, E, K, B6, flawonoidy ß-hydroksykwasy, garbniki. Składniki w kremach wykazują działanie nawilżające, przeciwstarzeniowe, łagodzące oraz przeciwzapalne.
Do produkcji ekstraktu wykorzystano pestki jeżyn, które nie są już wykorzystywane w przemyśle spożywczym i stanowią odpad np. przy produkcji soków czy przetworów. W projekcie Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego brali także udział naukowcy z Instytutu Nowych Syntez Chemicznych w Puławach, Politechniki Łódzkiej oraz Politechniki Krakowskiej. Na 18. Moskiewskim Salonie Wynalazków i Innowacyjnych Technologii „Archimedes 2015” wynalazek polskich naukowców zyskał duże uznanie. Dobroczynne działanie jeżyny, odkryto już wcześniej, ale mimo iż jest to roślina dosyć rozpowszechniona i spotykana na wielu polskich działkach jest mało poznana z punktu widzenia medycznego.
Zastosowanie ekstraktu do produkcji maseczki do pielęgnacji twarzy i dwufazowego preparatu do demakijażu nie polega na samym zastosowaniu w kosmetyce ekstraktu z jeżyny, ale z powodu zastosowania nowej metody jego pozyskiwania. Wyodrębnianie z pestek jeżyn wszystkich wartościowych składników odbywa się na zimno, dzięki czemu według naukowców żaden cenny składnik nie ulega rozkładowi, tak jak to się odbywa w wysokich temperaturach.