Aktywny węgiel zdobywa coraz większą popularność jako składnik kosmetyków. Zaczęło się od czarnego mydła, ale z czasem pojawiły się kolejne preparaty go zawierające. Nic dziwnego, gdyż węgiel aktywny wykazuje wiele korzystnych właściwości. Jest otrzymywany z surowców organicznych, takich jak drewno czy torf. Ma bardzo silne właściwości adsorpcyjne, przez co skutecznie pochłania wszelkie zanieczyszczenia. Działa także antybakteryjnie i ściągająco.
Węgiel aktywny z pewnością zostanie doceniony przez osoby o cerze tłustej, gdyż normalizuje on wydzielanie sebum, przez co skutecznie ją matowi i wygładza. Dobrze wpływa na rozszerzone pory – zwęża je i odblokowuje. Działa jak delikatny peeling. Jest składnikiem mydeł i płynów do mycia twarzy. Dodaje się go też do maseczek, zarówno gotowych, drogeryjnych, jak i takich, które można przygotować samodzielnie, łącząc go np. z olejem odpowiednim dla naszej skóry. Przy tym nadaje się do stosowania nawet na skórę delikatną i wrażliwą, gdyż jej nie podrażnia.
Węgiel polecany jest również do stosowania na włosy i skórę głowy. Ogranicza przetłuszczanie się włosów i dodaje im objętości, a przy tym nie powoduje puszenia. W dodatku zapewnia naturalny peeling skóry głowy, usuwający sebum i zanieczyszczenia. W handlu są już dostępne (zwłaszcza w sklepach z kosmetykami naturalnymi) szampony z dodatkiem węgla aktywnego. Możemy też wzbogacić zwykły szampon, dodając do butelki zawartość kapsułki węgla.
Węgiel wybiela zęby, nie uszkadzając przy tym szkliwa. Usuwa przebarwienia spowodowane przez kawę i herbatę, gdyż pochłania związki garbnikowe z powierzchni zębów. Można użyć gotowej pasty z dodatkiem węgla lub samemu ją zrobić łącząc węgiel z olejem kokosowym. Taka pasta nie usuwa jednak kamienia nazębnego – w tym celu trzeba udać się do dentysty.