Medycyna estetyczna od lat cieszy się ogromną popularnością, a bezustannie opracowywane, nowe metody odmładzania i upiększania interesują także Polki. Jakim zabiegom estetycznym mieszkanki naszego kraju poddają się najczęściej? Raport na ten temat został stworzony przez Polskie Towarzystwo Medycyny Estetycznej (PTME) współpracujące z Anti-Aging.
Dane zostały uzyskane, dzięki ankietom przeprowadzonym wśród niemal 300 lekarzy specjalizujących się w tej kategorii medycyny. Aż 65% respondentów przyznało, że w Polsce zauważalny jest wzrost liczby osób korzystających z zabiegów poprawiających urodę. Pozostałych 35% stwierdziło, że zainteresowanie utrzymuje się wciąż na takim samym poziomie. Nikt nie zauważył jednak, by malało.
Jakie zabiegi medycyny estetycznej są najchętniej wybierane?
To głównie wszystkie te opcje, które wpływają na poprawę wyglądu twarzy i dają efekty odmładzające. 87% pytanych potwierdziło, że najczęściej wykonują zabiegi przy zastosowaniu toksyny botulinowej, popularnie nazywanej botoksem. Substancja ta jest lubiana głównie za to, że można stosować ją już w dość młodym wieku, nawet przed czterdziestką. Pozwala nie tylko niwelować zmarszczki wynikające z procesu starzenia się skóry, ale także te będące skutkiem nadmiernej mimiki. Innymi zaletami botoksu są niska cena, mała bolesność zabiegów, wysokie bezpieczeństwo ich wykonywania oraz szybkość działania. PTME zakłada, że w najbliższych latach zainteresowanie zastrzykami z toksyny botulinowej będzie rosło, a Polacy będą wydawać na tego rodzaju zabiegi ok. 150 mln złotych rocznie.
85% ankietowanych lekarzy mówiło o zabiegach wykonywanych przy użyciu wypełniaczy takich, jak np. kwas hialuronowy. Wypełniacze pozwalają nie tylko likwidować zmarszczki, ale też wypełniać ubytki tkanki oraz delikatnie modyfikować kształt twarzy. Pozwala to na nadanie jej łagodniejszego wyrazu. One także są bezpieczne dla zdrowia, a sam zabieg, jak i rekonwalescencja po nim trwają bardzo krótko. Trzecie miejsce wśród najpowszechniejszych zabiegów medycyny estetycznej wykonywanych w Polsce zajęły te zaliczane do mezoterapii. Mówiło o nich 80% spośród pytanych specjalistów. Jej największą zaletą są szerokie możliwości zastosowania. Jest skuteczna w walce ze zmarszczkami, z cellulitem, rozstępami, bliznami, zwiotczeniem skóry, ale sprawdza się też w leczeniu niektórych chorób i urazów. Polacy chętnie korzystają też z peelingów chemicznych, zabiegów laserowych i zabiegów IPL.
Tagi: pielęgnacja twarzy