Olej z wiesiołka dwuletniego (Oenothera biennis L.) lub z wiesiołka dziwnego (Oenothera paradoxa) jest źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (WNKT). Kwasy te wykazują bardzo korzystne działanie na skórę. Olej z wiesiołka zawiera dwa kwasy tłuszczowe – LA (linolowy) i GLA (gamma-linolenowy). Są to tzw. kwasy egzogenne – nie są syntetyzowane przez organizm, więc należy je dostarczać z zewnątrz. Oprócz kwasów tłuszczowych olej z wiesiołka zawiera też witaminę E, selen, magnez, cynk, wapń i fitosterole.
Właściwości
Kwas linolowy uczestniczy w przemianach biochemicznych w organizmie, pomaga zapobiegać utracie wody przez naskórek. Kwas gamma-linolenowy poprawia funkcjonowanie bariery skórnej. Ma także działanie przeciwzapalne.
Składniki oleju poprawiają stan skóry, zmniejszają skłonność do jej wysuszenia, przez co jest ona gładsza i bardziej napięta. Jednak z drugiej strony olej z wiesiołka zmniejsza łojotok, przez co pomaga przy problemach trądzikowych.
Badano wpływ oleju z wiesiołka na atopowe zapalenie skóry. Wyniki nie są jednoznaczne, ale wskazują, że olej może łagodzić jego objawy. Są też badania wskazujące, że może łagodzić objawy łuszczycy.
Olej z wiesiołka podawany doustnie łagodzi nie tylko problemy skórne. Wykazano jego korzystny wpływ na schorzenia oczu, w tym zespół suchego oka. Podawanie GLA wiązało się też z poprawą stanu pacjentów w przebiegu neuropatii cukrzycowej. W badaniu stwierdzono też niewielki, ale stały ubytek wagi u osób przyjmujących olej z wiesiołka. Odnotowano również korzystny wpływ na ciśnienie krwi i poziom cholesterolu. Można więc wnioskować, że regularne przyjmowanie oleju z wiesiołka zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia.
Jak stosować
Można stosować olej z wiesiołka jako składnik kosmetyków bądź sam, bez dodatków, zamiast kremu na noc. Nakładamy go na twarz, w tym skórę pod oczami, i robimy krótki masaż. Szybko się wchłania i nie pozostawia tłustej warstwy. Może też być składnikiem własnoręcznie robionych maseczek, zarówno na twarz, jak i na włosy. Można go także przyjmować do wewnątrz, w formie kapsułek. Warto pamiętać, że stosowany w formie kremu bądź serum działa tylko na warstwę rogową naskórka, natomiast jeśli przyjmujemy go do wewnątrz, jego składniki przechodzą do skóry właściwej.