Pękające naczynka nie są kwestią jedynie natury estetycznej, ale i zdrowotnej. Problem dotyczy coraz większej grupy osób, bo jest bezpośrednio skorelowany ze sposobem życia, jakie prowadzimy, a także z czynnikami zewnętrznymi np. stresem, na który najczęściej nie ma się wpływu. Rezultatem posiadania skóry naczyniowej są nieestetyczne, czerwone „pajączki” występujące przede wszystkim na twarzy czy dekolcie, ale również tzw. rumień charakteryzujący się nagłym pojawianiem czerwonych plam, które mogą doprowadzić do trądziku różowatego. Walka z objawami w wielu przypadkach wymaga kontaktu z dermatologiem, bo usunięcie nieestetycznych „pajączków” na własną rękę jest niewykonalne. Trzeba jednak pamiętać, że dużą rolę przy problemach z cerą odgrywa jej odpowiednia pielęgnacja, zbilansowana dieta, a także unikanie wszelkich czynników, które nasilają problem.
Czynniki warunkujące problemy z naczynkami
Kłopoty z naczynkami są często utożsamianie ze skórą suchą, delikatną i cienką, ale „pajączki” pojawiają się na cerze różnego typu, również na grubej i tłustej, którą uważano za znacznie bardziej odporną na tego typu problemy. Nadreaktywność naczyń krwionośnych łączy się z prowadzonym trybem życia, dietą jaką stosujemy, a ponadto z zanieczyszczeniem środowiska i powietrza czy dziurą ozonową. Bardzo duże znaczenie ma w tym przypadku także stres, gdyż jest on odpowiedzialny za przyspieszanie mikrokrążenia w skórze, które powoduje m.in. rumień, trądzik, atopowe zapalenie skóry. Warto również wspomnieć, że problemy z pękającymi naczynkami są dziedziczne, mogą występować przy zaburzeniach hormonalnych czy nadciśnieniu tętniczym.
Czynniki nasilające problemy z naczynkami
Istnieje szereg aspektów, które w znaczący sposób nasilają objawy cery naczynkowej. Należą do nich: promieniowanie UV, spożywanie ostrych posiłków i gorących napoi, w tym alkoholu, wytężony wysiłek fizyczny, niskie temperatury np. podczas mroźnej zimy, ale także te wysokie np. w czasie pobytu w saunie lub solarium. Problemy ze skórą naczynkową mogą być bardziej widoczne przez przyjmowanie niektórych leków np. antykoncepcji hormonalnej, czy tabletek na nadciśnienie, ale także w czasie stosowania nieodpowiednich kosmetyków np. na bazie alkoholu lub mydła.
Kosmetyki polecane do pielęgnacji skóry naczynkowej
Kosmetyki, które powinno się używać przy skórze naczyniowej to te wzmacniające i uszczelniające ściany naczyń krwionośnych. Takie właściwości posiadają składniki aktywne m.in. oleje, witaminy i wyciągi roślinne. Ważnym aspektem jest również odpowiednie nawilżenie stosowane zarówno w dzień, jak i w nocy oraz wyeliminowanie produktów zawierających silikony, które wysuszają skórę. Jeśli jednak chcemy mieć pewność, w jaki sposób należy pielęgnować cerę naczynkową, aby jej nie zaszkodzić, warto skonsultować się z lekarzem dermatologiem lub kosmetologiem, którzy posiadają wiedzę medyczną i z pewnością dobiorą odpowiednie produkty.