Pielęgnacja ciała i makijaż wymaga właściwej wiedzy, jak to robić i jakie produkty do tego celu stosować. Nie jest to wiedza tajemna, jednak należy się wystrzegać panujących na ten temat mitów. Poniżej najpopularniejsze z nich.
Golone włosy odrastają grubsze i ciemniejsze
Golenie włosów nie wpływa na ich budowę ani gęstość, a wrażenie, że odrastające włosy są grubsze wynika z tego, że maszynka goli je tuż u nasady gdzie rzeczywiście ich objętość jest większa.
Podkłady niszczą cerę
Aktualnie produkowane kosmetyki oparte są na lekkich, mineralnych formułach, zawierają szereg składników odżywczych i witamin, a ich stosowanie może nawet poprawić wygląd cery – oczywiście jeśli będą używane właściwie, tj. na oczyszczoną i nawilżoną twarz, a po całym dniu dokładnie zmywane. Dodatkowo większość z nich jest wzbogacona o filtry UV, które chronią skórę przed szkodliwym promieniowaniem.
Kremy pod oczy to wymysł producentów
Skóra pod oczami jest o wiele cieńsza od skóry na pozostałej części twarzy, przez co bardziej narażona na wysuszenie i powstawanie zmarszczek. Ponadto znajdujące się na niej pory są dużo mniejsze, więc zwykły krem do twarzy nie zostanie przez nie wchłonięty, a pozostanie na powierzchni. Kremy pod oczy mają mniejsze cząsteczki aktywne, które wnikną w głąb skóry odpowiednio ją nawilżając. Nie jest to zatem sztuczka producentów chcących zarobić na nieświadomych konsumentach.
Skórę pielęgnuje się tylko kosmetykami
Podstawowy błąd, którego skutki mogą być długotrwałe i dotkliwe. Nawet najdroższe kosmetyki nie zdziałają cudów, jeśli zapomnimy o odpowiedniej diecie i nawadnianiu. Należy dostarczać organizmowi składniki bogate w antyoksydanty, które występują w orzechach, tłustych rybach, nasionach, owocach, a przy tym pić dużo wody. Efekty na skórze i cerze będą zauważalne bardzo szybko.
O młodą skórę nie trzeba dbać
Biorąc pod uwagę fakt, że skóra po 25. roku życia zaczyna wchodzić w fazę starzenia, jest to bardzo szkodliwy mit. Już młode osoby powinny dbać o właściwe odżywienie i nawilżenie skóry, by proces ten i jego oznaki jak najbardziej opóźnić. W diecie należy umieścić składniki bogate w witaminy A i E.
Odżywki i szampony do włosów regenerują rozdwojone końcówki
Niestety, mimo pojawiania się takiego hasła w wielu sloganach reklamowych kosmetyków do włosów, jedynym sposobem, by pozbyć się rozdwojonych końcówek jest ich obcięcie. Kosmetyki mogą wygładzać włosy, przez co rozdwojone końcówki nie będą odstawać i rzeczywiście mogą sprawiać wrażenie zregenerowanych. W rzeczywistości ten problem nie zostaje zlikwidowany, a jedynie zakamuflowany.
Częste mycie włosów jest dla nich szkodliwe
Nie ma uniwersalnej zasady dotyczącej mycia włosów, a jego częstotliwość należy dostosować do ich rodzaju. Jeśli używany do tego odpowiednio dobranych preparatów oraz kosmetyków pielęgnacyjnych po myciu, nie tylko utrzymamy włosy w dobrej kondycji i wyglądzie, ale również zadbamy o skórę głowy, której choroby mogą spowodować łupież lub nawet wypadanie włosów.
Wysoka cena kosmetyku oznacza lepszą jakość
Kosmetyki tanie również mogą być skuteczne, a wybierając je należy kierować się przede wszystkim składnikami, które powinny być wymienione w kolejności zaczynając od tego, którego jest najwięcej.