Wygląd, który uległ deformacji w wyniku choroby lub wypadku, można znacząco poprawić wykorzystując jedną z metod chirurgii plastycznej – przeszczep skóry. Uszkodzoną tkankę można pokryć zdrową, poprawną z innego miejsce na ciele lub od innej osoby, ale wtedy wzrasta ryzyko odrzucenia przeszczepu. Zabieg najczęściej wykonywany jest przy oparzeniach, by ukryć bardzo zniszczoną tkankę, która nie jest w stanie się zregenerować. Ponadto przeczep skóry stosuje się po wypadkach samochodowych, chorobach skórnych, a także w kosmetologii.
Metody przeszczepów skóry
Chirurg plastyczny, zanim postanowi wykonać przeszczep, najpierw ocenia stan pacjenta i dobiera najlepszą opcję na zabieg. Do wyboru są trzy metody. W przypadku pierwszej przeszczepia się skórę o pełnej grubości, dzięki czemu przeszczep lepiej się goi. Jednak miejsce (pachwina, biodra), z którego pobierana jest skóra należy zaszyć i pokryć odpowiednią tkanką. A to oznacza drobną bliznę w tym rejonie. Druga metoda oznacza brak szycia po pobraniu tkanki, ale przeszczep skóry o mniejszej grubości może sprawić, że płaty skórne z czasem będą się kurczyć. Skórę w tym wypadku najczęściej pobiera się z ud lub pośladków, gdzie jest jej najwięcej. Najmniej inwazyjna jest trzecia opcja, kiedy pobierane są bardzo cienkie płaty skóry, a do przyspieszenia gojenia wykorzystuje się specjalistyczne opatrunki biologiczne, które chronią również przez groźnymi powikłaniami.
Ryzyko związane z przeszczepem
Jednak należy pamiętać, że po każdym urazie na skórze pozostaje widoczne blizna, które z upływem czasu przechodzi w różne fazy. Najczęściej przetwarzanie blizny trwa około roku, u młodych osób może się dwukrotnie wydłużyć. Ślady po zabiegu po upływie tego czasu są wtedy najmniej zauważalne. Wpływ na to ma również wybór szwów oraz preferencje tkanki do bliznowacenia się. Największym ryzykiem w przypadku przeszczepów skóry jest jego odrzucenie. Transplantacja skóry zazwyczaj kończy się szczęśliwe, ale ważne jest, by uszkodzona tkanka była silnie ukrwiona, dzięki czemu przeszczep lepiej się przyjmie. Szczególnie jest to istotne przy wiązaniu się naczyń krwionośnych, co zapewni właściwy przepływ płynów. Zabieg musi być przeprowadzony w sterylnych warunkach, aby nie dopuścić do rozwoju groźnych bakterii, np. gronkowca, bo może to skutkować odrzuceniem przeszczepu i poważnym zakażeniem.
Tagi: pielęgnacja ciała