Tatuaż to wzór pozostający na ciele do końca życia. Decyzja o jego zrobieniu powinna być więc dobrze przemyślana. Wiele osób podejmuje ją jednak zbyt pochopnie. I później pojawia się problem. Albo znudził nam się wzór, albo jest w nieodpowiednim miejscu. Co zrobić z niechcianym tatuażem? Obecnie jest kilka metod na usuwanie tatuażu.
Chirurgiczne wycięcie tatuażu jest stosowane raczej sporadycznie. Teraz najpowszechniejszym zabiegiem jest laserowe usuwanie tatuażu. Najlepsze efekty przynosi ono raczej w wypadku małych i średnich wzorów. Światło lasera o odpowiednim natężeniu rozbija cząsteczki barwnika, którym tatuaż jest wykonany. Następnie system immunologiczny wchłania barwnik. W zależności od rodzaju i wielkości tatuażu, głębokości zaaplikowania pigmentu i rodzaju użytego barwnika proces usuwania tatuażu trwa od kilku do kilkunastu zabiegów. Można je powtarzać co 2-4 tygodnie. Po każdym naświetlaniu tatuaż staje się coraz jaśniejszy, aż do całkowitego zaniknięcia.
Najmniej problemów sprawiają małe wzory w jednym kolorze. Usuwanie tatuaży wielobarwnych jest zdecydowanie bardziej czasochłonne niż jednokolorowych. Wynika to z faktu, że każdy kolor usuwany jest oddzielnie, ponieważ długość fali świetlnej lasera musi być dostosowana do koloru pigmentu.
Należy jednak liczyć się z ryzykiem. Trzeba wziąć pod uwagę, że wzór mimo przeporowadzenia wielu serii laserem usunie się niecałkowicie. Mogą pojawić się również efekty uboczne:
- oparzenia skóry, rumienie, obrzęki, pęcherze, zasinienia
- świąd bezpośrednio po zabiegu
- nadwrażliwość skóry
- przebarwienia – szczególnie u osób o ciemnej karnacji
- brązowe zabarwienie skóry nawet do 3 miesięcy
- bliznowacenia
Zabiegu nie wolno porzeprowadzać w przypadku:
- ciąży
- podczas stosowania dziurawca, leków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych, witaminy E, aspiryny w okresie 2 tygodni przed zabiegiem
- cukrzycy
- zaburzeń krzepnięcia krwi
- opalonej skóry
Tagi: pielęgnacja ciała