Większość kobiet marzy, by mieć większy biust. Zazdroszczą tym, które mogą w sklepie z bielizną poprosić o miseczkę D. Jednak z tej drugiej strony wcale nie jest tak różowo. Szczególnie, gdy piersi są większe niż wspominane D. Z powodu takiego balastu, kręgosłup jest mocno obciążony, a bóle pleców to codzienność. Ponadto duże piersi znacząco utrudniają wykonywanie podstawowych czynności jak sprzątanie, gotowanie, wchodzenie po schodach. Są też problemem podczas ćwiczeń na siłowni oraz biegania. Nastolatki z dużym biustem nie mają łatwego życia i często są tematem żartów rówieśników, a to prowadzi do kompleksów, a niekiedy nawet do depresji. Przyczyną dużych piersi, w medycynie określanych jako gigantomastia lub makromastia, są najczęściej zmiany hormonalne, które wystąpiły w okresie dojrzewania. Innym powodem jest niewłaściwa praca tarczycy lub nadwaga.
Jednym ratunkiem w przypadku zbyt dużych piersi jest ich operacyjne zmniejszenie. Zabieg polega na usunięciu fragmentu gruczołu i jego przemodelowaniu. Lekarze starają się, by po operacji piersi nadal były w pełni sprawne, szczególnie jeśli chodzi o karmienie dziecka. Operacja odbywa się przy całkowitym znieczuleniu i wymaga dwóch dni hospitalizacji. Sam zabieg trwa około 3 godziny. Operacja zmniejszenia biustu może odbyć się kilkoma metodami, w zależności od kierunku przeniesienia brodawki. Zabieg ten jest znacznie bardziej skomplikowany niż wszczepienie implantów powiększających biust, ponieważ konieczne jest usunięcie tkanki oraz nadmiaru skóry, a także korekta brodawki, która musi być umiejscowiona w naturalnym miejscu. Przez kolejne trzy miesiące po operacji należy nosić specjalny opatrunek, który pozwoli odpowiednio wymodelować piersi.
Trzeba liczyć się z tym, że po operacji zmniejszenia biustu pozostaną widoczne blizny. Mogą też wystąpić komplikacje w postaci krwotoków i zapaleń. Z tego powodu tylko niektóre kobiety decydują się na ten zabieg, mając świadomość konsekwencjii. Po operacji kształt piersi będzie bardziej symetryczny, a rozmiar standardowy. Przeciwwskazaniami do operacji jest tworzenie się blizn twardych, tzw. koloidalnych oraz wykryte zmiany nowotworowe. Warunkiem jest także wiek – powyżej 20 roku żucia, gdy biust przestaje już rosnąć. Koszt operacji jest wysoki w porównaniu z cenami powiększenie piersi. Zmniejszenie biustu kosztuje w granicach 10 tys. złotych. Trwają rozmowy na temat niezbędności takich operacji. Duże piersi prowadzą bowiem do ciągłego bólu kręgosłupa i kończyn oraz deformacji klatki piersiowej. Nie wykluczone, że skrajne przypadki będą refundowane w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.